Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Partnerzy
I LO Kraśnik
Wielka Brytania
Francja
Bułgaria
Rumunia
Turcja
Francuski blog o projekcie
Wizyta w Birmingham (Anglia)
PIERWSZY DZIEŃ minął pod znakiem prezentacji poszczególnych krajów, regionów i szkół z których pochodzi młodzież biorąca udział w wymianie.
Gospodarze przeprowadzili również quiz na temat państw uczestniczących w projekcie. W konkursie wzięły udział grupy międzynarodowe. Trzeba było wykazać się wiedzą geograficzną, historyczną, sportową i muzyczną. :-)
Po południu cała grupa zwiedzała miasto oraz wzięła udział w spotkaniu z władzami Birmingham.

DRUGI DZIEŃ związany był z literaturą angielską. Wszystko zaczęło się od lekcji w języku angielskim, której bohaterami byli: Charlotte Bronte i jej siostry, Karol Dickens, Jane Austen, William Blake, William Wordsworth i Tomasz Hardy. Ale największe emocje związane były z drugą częścią zajęć, która dotyczyła Williama Szekspira. W konkursie dotyczącym szekspirowskich bohaterów i cytatów z jego sztuk prym wiodła nasza grupa, szczególnie Celina :-)
Kolejną część dnia spędziliśmy w mieście, w którym urodził się Szekspir. W Stratford-upon-Avon grupa zwiedziła między innymi dom rodzinny poety i dom, w którym mieszkał z żoną i dziećmi.
Spacer uliczkami Stratfordu sprzyjał też zakupom, szczególnie pamiątek związanych z Williamem Szekspirem.

TRZECI DZIEŃ zaczął się od poznawania smaków kuchni krajów uczestniczących w projekcie. Wśród nich dominowały wędliny, sery i słodycze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się polskie propozycje: sękacz, pierniki, śliwka nałęczowska w czekoladzie i krówki.
Uczestnicy spotkania brali też udział w lekcjach, w szkole która gości młodzież uczestniczącą w Comeniusie. Celina, Natalia, Gabrysia i Dominika trafiły na zajęcia z informatyki i historii.
Były również kolejne quizy. Międzynarodowe drużyny rozpoznawały charakterystyczne budynki angielskie oraz ludzi ze świata angielskiej muzyki, sportu, polityki i literatury.
W kolejnym konkursie bohaterami było 15 osób z kart angielskiej historii. Zawodnicy musieli dobrać właściwe zdjęcie i opis osiągnięć każdej z nich. Potem drużyny miała za zadanie wybrać największą według siebie postać angielskiej historii, a następnie przebrać kogoś spośród siebie za tę właśnie postać. Osoba, która reprezentowała drużynę odpowiadała na pytania pozostałych uczestników konkursu. W ostatecznym głosowaniu zwyciężył James Watt, w którego wcieliła się Gabrysia. :-)

DZIEŃ CZWARTY. LONDYN przywitał nas wiatrem znad Tamizy, spojrzeniem London Eye i kurantami Big Bena.
Na dziedzińcu Pałacu Gwardii wysłuchaliśmy krótkiego koncertu orkiestry, która kilka minut później towarzyszyła gwardzistom w drodze do Pałacu Buckingham gdzie odbyła się honorowa zmiana warty.
Od królewskiego pałacu rozpoczął się spacer londyńskimi ulicami i placami. Downing Street, Trafalgar Squar z kolumną Nelsona i National Gallery, Picadiilly Circus, Oxford Street, bulwary nad Tamizą...
Wokół nas płynął tłum londyńczyków i turystów z całego świata.
Po kilku godzinach żegnał nas znowu kurantami Big Ben i ostatnim spojrzeniem London Eye.
Ulicami dzielnicy Chelsea wyjechaliśmy w stronę Birmingham.

DZIEŃ PIĄTY minął pod znakiem zabawy i... czekolady. Z samego rana Turcy wygrali zawody w typowej angielskiej, wielkanocnej konkurencji. Odnaleźli największą ilość czekoladowych jajek, które gospodarze schowali na dziedzińcu szkoły i w jej ogrodzie.
Potem zaczęła się nauka tradycyjnego, wiejskiego, angielskiego tańca. Cóż to był za popis gracji i wdzięku. :-)
Wczesnym popołudniem wciągnął nas Świat Cadbury. Aztecka dżungla, podróż po "słodkiej Europie", spacer XIX-wieczną angielską ulicą pachnącą czekoladą, opowieść o historii rodu Cadbury, manufaktura, Cadabra to tylko kilka z wielu atrakcji multimedialnego, interaktywnego Cadbury site & Garden Village of Bournville.
Finałem spotkania w fabryce czekolady były oczywiście zakupy. :-) :-)
Po powrocie do Birmingham nadszedł czas pożegnania. Kolejne spotkanie odbędzie się w maju w Bułgarii.

DZIEŃ SZÓSTY był spokojny wręcz leniwy. To już ostatnie 24 godziny w Birmingham, ostatnie spotkanie z grupą turecką i ostatni spacer ulicami miasta. Zajrzeliśmy do największej w Europie biblioteki, a w Muzeum i Galerii malarstwa poznaliśmy historię Birmingham i malarstwa przede wszystkim angielskiego.
Potem już tylko ostatnie zakupy i pakowanie walizek.
Galeria
Zdjęcia